Join us on Facebook!
Get the AHBA Newsletter!

2004 Hunt Results





Rabbit Country Basset Club
Brookfield, MO
Dec 19, 2004
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Unknown Hound - Scratched - other
2.  Unknown Hound - Scratched - other
3.  Unknown Hound - Scratched - other
4.  Unknown Hound - Scratched - other
5.  Unknown Hound - Scratched - other

Champion Class
1.  Concords Ellie - Garrett Brewe
2.  Concords Flower Child - Nathan Hellebusch
3.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets
4.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch
5.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
6.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
3.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut
4.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
5.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place



Rabbit Country Basset Club
Brookfield, MO
Dec 18, 2004
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  JW's Home Girl Emma - J & J Bassets
2.  Concord's J&S Boss Hog - J&S Bassets
3.  J&S Sammy of Cheers - J&S Bassets
4.  Sangamo Henry Von Hare - Nancy Conway
5.  Ranydaze Radar - Scott Ehle & J & J Bassets

Champion Class
1.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
2.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets
3.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
4.  JRK Snoop - J & J Bassets
5.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
6.  Little Man Jake II - Rodney A. Romain

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
3.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
5.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut



Thumbs Up Basset Club
Cass City, Michigan
Dec 12, 2004
Club Hunt
Total Entries: 18
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Branscombe George Gershwin - Ruth Paule
2.  Roderick's Buster - Rod Place
3.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place
4.  Roderick's Jack - Rod Place & Paul Vallier
5.  Dusty Trail Dusty - Charles Peasley
6.  Backroads 1 - Dan Wells

Champion Class
1.  Backroads Toby - Dan Wells
2.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
3.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
4.  Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain
5.  Little Man Jake II - Rodney A. Romain
6.  Brush Busten Snoop - Rodney A. Romain

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Buck's Peach Fuzz - Dan Wells
3.  Roderick's Linda - Rod Place
4.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
5.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
6.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place



Thumbs Up Basset Club
Cass City, Michigan
Dec 11, 2004
Club Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 8
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Backroads 1 - Dan Wells
2.  Zoe - Charles Peasley
3.  Backroads Nygil - Randy Smith
4.  Roderick's Jack - Rod Place & Paul Vallier
5.  Branscombe George Gershwin - Ruth Paule
6.  Roderick's Buster - Rod Place
7.  Backroads Sivada's "Ruby" Red - Scott Ehle
8.  Dusty Trail Dusty - Charles Peasley

Champion Class
1.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
2.  Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain
3.  Little Man Jake II - Rodney A. Romain
4.  Backroads Toby - Dan Wells
5.  Backroads Redneck Tiger Lily - Dan Wells
6.  Backroads Buddy Boy I - Dan Wells
7.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
8.  Brush Busten Snoop - Rodney A. Romain

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
3.  Buck's Peach Fuzz - Dan Wells
4.  Roderick's Linda - Rod Place
5.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place

Open Best of Show
Roderick's Jack - Rod Place & Paul Vallier

Best Male
1.  Roderick's Jack - Rod Place & Paul Vallier
2.  Zoe - Charles Peasley

Best Female
1.  Backroads Sivada's "Ruby" Red - Scott Ehle
2.  Redneck's Honky Tonk Hank - Brandon Weston

Best Puppy
1.  Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray



Sho-Me-Mo Rabbit Hunting Bassets
Brookfield, MO
Dec 5, 2004
Club Hunt
Total Entries: 18
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
2.  Concords Ellie - Garrett Brewe
3.  Daisy Head Mayzie - Scott Ehle
4.  Sangamo Henry Von Hare - Nancy Conway
5.  Elgina Cachica Hoover - J & J Bassets
6.  Concords Flower Child - Nathan Hellebusch

Champion Class
1.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch
2.  J&J Blue Mouse - J & J Bassets
3.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
4.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
5.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets
6.  Concord's J&S Lady of Liberty - Nathan Hellebusch

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
3.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
4.  Spanky's Magnum Buck - Scott Ehle
5.  Roderick's Linda - Rod Place
6.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place



Sho-Me-Mo Rabbit Hunting Bassets
Brookfield, MO
Dec 4, 2004
Club Hunt
Total Entries: 13
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Elgina Cachica Hoover - J & J Bassets
2.  Daisy Head Mayzie - Scott Ehle
3.  Sangamo Henry Von Hare - Nancy Conway
4.  Concord's J&S Boss Hog - J&S Bassets
5.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
6.  Tib-Bar Suzanne - J&S Bassets

Champion Class
1.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
2.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
3.  J&J Blue Mouse - J & J Bassets
4.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets

Grand Champion Class
1.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
2.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
3.  Spanky's Magnum Buck - Scott Ehle



Boggy Creek Basset Club
Marrietta OK
Nov 7, 2004
Western Regional Hunt
Total Entries: 31
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Crackerjack's Henry - J & J Bassets
1.  J&J Blue Mouse - J & J Bassets
2.  Daisy Head Mayzie - Scott Ehle
2.  Mary Kay - Hillbilly Hounds
3.  J&S Norm of Cheers - Pat West
3.  JRK Stormy - Scott Ehle
4.  Addington Bend Rusty - Randy Gordon
4.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
5.  Roderick's Jack - Rod Place & Paul Vallier
5.  Roderick's Jack - Rod Place & Paul Vallier
6.  JRK Stormy - Scott Ehle
6.  Sangamo Henry Von Hare - Nancy Conway
7.  J&S Norm of Cheers - Pat West
7.  Sangamo Henry Von Hare - Nancy Conway
8.  Daisy Head Mayzie - Scott Ehle
8.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
9.  Addington Bend Rusty - Randy Gordon
9.  Mary Kay - Hillbilly Hounds
10.  JRK Shadow - Stacy Brown

Champion Class
1.  J&J Blue Mouse - J & J Bassets
2.  JRK Snoop - J & J Bassets
3.  Sangamo Samantha Joe - Nancy Conway
4.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets
5.  Sangamo Smoky Joe - Nancy Conway
6.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
7.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
8.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
9.  Hillbilly Beaureguard - Hillbilly Hounds

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Spanky's Magnum Buck - Scott Ehle
3.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
4.  Redneck's Nuk-Um's Shortcake - Scott Ehle
5.  Roderick's Linda - Rod Place
6.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place

Open Best of Show
Sangamo Henry Von Hare - Nancy Conway

Best Male
1.  Sangamo Henry Von Hare - Nancy Conway
2.  Roderick's Jack - Rod Place & Paul Vallier

Best Female
1.  Sangamo Samantha Joe - Nancy Conway
2.  Daisy Head Mayzie - Scott Ehle

Best Puppy
1.  Raneydaze Echo - Scott Ehle
2.  JW's Home Girl Popcorn - J & J Bassets

Champion Best of Show
Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway

Grand Champion Best of Show
Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery



Boggy Creek Basset Club
Marietta OK
Nov 6, 2004
State Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Crackerjack's Henry - J & J Bassets
2.  Daisy Head Mayzie - Scott Ehle
3.  JRK Stormy - Scott Ehle
4.  Addington Bend Rusty - Randy Gordon
5.  Roderick's Jack - Rod Place & Paul Vallier
6.  Sangamo Henry Von Hare - Nancy Conway
7.  J&S Norm of Cheers - Pat West
8.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
9.  Mary Kay - Hillbilly Hounds

Champion Class
1.  J&J Blue Mouse - J & J Bassets
2.  JRK Snoop - J & J Bassets
3.  Sangamo Samantha Joe - Nancy Conway
4.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets
5.  Sangamo Smoky Joe - Nancy Conway
6.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
7.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
8.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
3.  Spanky's Magnum Buck - Scott Ehle
4.  Roderick's Linda - Rod Place
5.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
6.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place

Open Best of Show
Sangamo Henry Von Hare - Nancy Conway

Best Male
1.  Sangamo Henry Von Hare - Nancy Conway
2.  Roderick's Jack - Rod Place & Paul Vallier

Best Female
1.  Sangamo Samantha Joe - Nancy Conway
2.  Daisy Head Mayzie - Scott Ehle

Best Puppy
1.  Raneydaze Echo - Scott Ehle
2.  JW's Home Girl Popcorn - J & J Bassets



Great Lakes Basset Club
Charlotte, MI
Oct 31, 2004
Club Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 12
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Roderick's Spent-A-Bunch - Rod Place & Barbara Farris
2.  Roderick's Jack - Rod Place & Paul Vallier
3.  Dusty Trail Dusty - Charles Peasley
4.  Schneck's Holly Woods - Brian Schneck & Tim Schneck
5.  Triple B Go Away Spanky's - Triple B Kennels

Champion Class
1.  Buck's Peach Fuzz - Dan Wells
2.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
3.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
4.  Backroads Toby - Dan Wells
5.  Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain
6.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
7.  Backroads Sage - John Wlodyga
8.  Little Man Jake II - Rodney A. Romain
9.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
10.  Backroads Toby's Running Bull - Dan Wells

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
3.  Roderick's Linda - Rod Place
4.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
5.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
6.  Roderick's Big Bertha - Rod Place



Great Lakes Basset Club
Charlotte, MI
Oct 30, 2004
Club Hunt
Total Entries: 25
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 12
Grand Champion Class Entries: 7

Open Class
1.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
2.  Roderick's Jack - Rod Place & Paul Vallier
3.  Dusty Trail Dusty - Charles Peasley
4.  Schneck's Holly Woods - Brian Schneck & Tim Schneck
5.  Hess White River Bruno's Banjo - Ron Rickard
6.  Hess White River Basso - Bill Swingle & Ron Rickard

Champion Class
1.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
2.  Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain
3.  Little Man Jake II - Rodney A. Romain
4.  Backroads Toby - Dan Wells
5.  Buck's Peach Fuzz - Dan Wells
6.  Hess White River Carillon - Ron Rickard
7.  Brush Busten Snoop - Rodney A. Romain
8.  Hess Hootin' Annie - Ron Rickard
9.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
10.  Etzwiler's Corporal Cody - Kenneth Etzwiler

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
3.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells
4.  Roderick's Linda - Rod Place
5.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
6.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
7.  Roderick's Big Bertha - Rod Place

Open Best of Show
Roderick's Jack - Rod Place & Paul Vallier

Best Male
1.  Roderick's Jack - Rod Place & Paul Vallier
2.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place

Best Female
1.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
2.  Hess White River Carillon - Ron Rickard

Champion Best of Show
Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain

Grand Champion Best of Show
Backroads Toby - Dan Wells



Empire State Basset Club
Warsaw, NY
Oct 24, 2004
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  George's Daisy - Scott R. George
2.  Uncle Gunner's Bullet - Frank Blockston Jr.
3.  Hammer's Miss Ellie Mae - James Phelps & Melissa Phelps
4.  Hammur's Bell - Frank Blockston Jr.
5.  Apple Countrys Stanley Hammer - Scott R. George
6.  Gin Dic's No Regrets - Linda J Gonzalez
7.  Branscombe Willy - John Meahl
8.  Schotts Little Hare Trigger - Unknown Person
9.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire

Champion Class
1.  Meahl's Miss T - John Meahl
2.  Cracker Jack's Ozark Ozzie - John Meahl
3.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire

Grand Champion Class
1.  Apple Country Mocha - James Phelps & Melissa Phelps
2.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire
3.  Schott's Little Rabbit Hammer - Unknown Person
4.  Wickwire's Critter - Dean Wickwire



Empire State Basset Club
Castle Creek NY
Oct 23, 2004
State Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Uncle Gunner's Bullet - Frank Blockston Jr.
2.  Gin Dic's No Regrets - Linda J Gonzalez
3.  George's Daisy - Scott R. George
4.  Apple Countrys Stanley Hammer - Scott R. George
5.  Hammur's Bell - Frank Blockston Jr.
6.  Schotts Little Hare Trigger - Unknown Person
7.  Hammer's Miss Ellie Mae - James Phelps & Melissa Phelps
8.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
9.  Branscombe Willy - John Meahl

Champion Class
1.  Cracker Jack's Ozark Ozzie - John Meahl
2.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
3.  Wickwire's Dot - Dean Wickwire

Grand Champion Class
1.  Apple Country Mocha - James Phelps & Melissa Phelps
2.  Schott's Little Rabbit Hammer - Unknown Person
3.  Wickwire's Critter - Dean Wickwire
4.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire

Open Best of Show
Wickwire's Muttley - Dean Wickwire

Best Male
1.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
2.  Cracker Jack's Ozark Ozzie - John Meahl

Best Female
1.  Hammur's Bell - Frank Blockston Jr.
2.  Apple Country Mocha - James Phelps & Melissa Phelps



Beaver Dam Basset Club
Hartford, KY
Oct 17, 2004
Club Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Sangamo Samantha Joe - Nancy Conway
2.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
3.  Branscombe Annie Hall - Jo Ann Hilliker
4.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
5.  McGraws Stacey - Anthony Schmidt
6.  McGraw's Pretty Boy Floyd - Anthony Schmidt
7.  Tib-Bar Suzanne - J&S Bassets
8.  Annettes Jumpin Jack flash - Anthony Schmidt
9.  Triple B K&K Spanky Moose - Kevin Biery & Miles Biery
10.  Tib-Bar Barbie Doll - Cheryl Curl

Champion Class
1.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  McGraw's Macke - Anthony Schmidt
3.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
4.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
6.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods
3.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
4.  Roderick's Linda - Rod Place
5.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
6.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place



Beaver Dam Basset Club
Hartford KY
Oct 16, 2004
State Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
2.  Sangamo Samantha Joe - Nancy Conway
3.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
4.  Tib-Bar Suzanne - J&S Bassets
5.  McGraw's Pretty Boy Floyd - Anthony Schmidt
6.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
7.  Annettes Jumpin Jack flash - Anthony Schmidt
8.  Tib-Bar Barbie Doll - Cheryl Curl
9.  McGraws One Eye Jack - Anthony Schmidt
10.  Branscombe Annie Hall - Jo Ann Hilliker

Champion Class
1.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
2.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
3.  McGraw's Macke - Anthony Schmidt
4.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods
6.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods

Grand Champion Class
1.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
3.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
4.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
5.  Roderick's Linda - Rod Place
6.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway

Open Best of Show
Tib-Bar Suzanne - J&S Bassets

Best Male
1.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
2.  Annettes Jumpin Jack flash - Anthony Schmidt

Best Female
1.  Tib-Bar Suzanne - J&S Bassets
2.  Branscombe Annie Hall - Jo Ann Hilliker

Best Puppy
1.  Triple B Go Away Spanky's - Triple B Kennels
2.  McGraws Stacey - Anthony Schmidt

Champion Best of Show
Triple B K&K Spanky Moose - Kevin Biery & Miles Biery

Grand Champion Best of Show
Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery



Pomona Meadows Beagle Club
Pomona, NJ
Oct 10, 2004
Club Hunt
Total Entries: 9
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Hammur's Bell - Frank Blockston Jr.
2.  Kurtz's Princess Jasmine - Keith Kurtz
3.  Papa Frank's Bit-O-Honey - Keith Kurtz
4.  Unknown - Rod Place
5.  Uncle Gunner's Bullet - Frank Blockston Jr.
6.  Lone Achers Queen Keesha - Benjamin Brookes

Champion Class
1.  Kurtz's Sir Maxwell Duncan - Keith Kurtz
2.  Lone Achers Smokey Mt Sweety Pi - Benjamin Brookes

Open Best of Show
Kurtz's Sir Maxwell Duncan - Keith Kurtz

Best Male
1.  Kurtz's Sir Maxwell Duncan - Keith Kurtz
2.  Uncle Gunner's Bullet - Frank Blockston Jr.

Best Female
1.  Lone Achers Queen Keesha - Benjamin Brookes
2.  Papa Frank's Bit-O-Honey - Keith Kurtz



Pomona Meadows Beagle Club
Pomona, NJ
Oct 9, 2004
Club Hunt
Total Entries: 9
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Papa Frank's Bit-O-Honey - Keith Kurtz
2.  Unknown - Rod Place
3.  Hammur's Bell - Frank Blockston Jr.
4.  Uncle Gunner's Bullet - Frank Blockston Jr.
5.  Kurtz's Princess Jasmine - Keith Kurtz
6.  Lone Achers Queen Keesha - Benjamin Brookes

Champion Class
1.  Kurtz's Sir Maxwell Duncan - Keith Kurtz
2.  Lone Achers Smokey Mt Sweety Pi - Benjamin Brookes
3.  Baysides Raider - William Milko & Joseph Milko

Open Best of Show
Uncle Gunner's Bullet - Frank Blockston Jr.

Best Male
1.  Uncle Gunner's Bullet - Frank Blockston Jr.
2.  Unknown - Rod Place

Best Female
1.  Hammur's Bell - Frank Blockston Jr.
2.  Lone Achers Queen Keesha - Benjamin Brookes



Rabbit Country Basset Club
Brookfield MO
Sep 26, 2004
Central Regional Hunt
Total Entries: 44
Open Class Entries: 16
Champion Class Entries: 18
Grand Champion Class Entries: 10

Open Class
1.  Sangamo Samantha Joe - Nancy Conway
2.  J&S Hannah Belle - Jay Lemens
3.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
4.  J&J Blue Mouse - J & J Bassets
5.  Hardtime Miss Rosie - Cheryl Curl
6.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
7.  McGraws One Eye Jack - Anthony Schmidt
8.  Roderick's Jack - Rod Place & Paul Vallier
9.  Annettes Jumpin Jack flash - Anthony Schmidt
10.  Sangamo Katey BigPaws - Jay Lemens

Champion Class
1.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
2.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets
3.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
4.  Sangamo Smoky Joe - Nancy Conway
5.  Tib-Bar Saint Nicholas - Cheryl Curl
6.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
7.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
8.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
9.  JRK Hunter - Scott Ehle
10.  Hess Hootin' Annie - Ron Rickard

Grand Champion Class
1.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
2.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
3.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
5.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut
6.  Concord's Baxter - Jay Lemens
7.  Roderick's Linda - Rod Place
8.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
9.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
10.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods

Open Best of Show
Sangamo Samantha Joe - Nancy Conway

Best Male
1.  Tib-Bar Saint Nicholas - Cheryl Curl
2.  J&S Cletus - Earle K Gray

Best Female
1.  Sangamo Samantha Joe - Nancy Conway
2.  Unknown Hound - Bassets of Butternut

Best Puppy
1.  Sangamo Katey BigPaws - Jay Lemens
2.  Tib-Bar Barbie Doll - Cheryl Curl

Champion Best of Show
J&S Linn County Mac - J&S Bassets

Grand Champion Best of Show
Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut



Great Lakes Basset Club
Charlotte, MI
Sep 19, 2004
Club Hunt
Total Entries: 22
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 8
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Etzwiler's Backroads Louisee - Bob Pearson
2.  Hot Diggity - Deana Eltringham
3.  Brush Busten Cinna Bunns - Rodney A. Romain
4.  Backroads 2 - Deana Eltringham
5.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
6.  Dusty Trail Dusty - Charles Peasley
7.  Drewpy - Steve DeLong

Champion Class
1.  Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain
2.  Fran's Peachy Keen - John Wlodyga
3.  Etzwiler's Corporal Cody - Kenneth Etzwiler
4.  Little Man Jake II - Rodney A. Romain
5.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham
6.  Brush Busten Snoop - Rodney A. Romain
7.  Hess Hootin' Annie - Ron Rickard

Grand Champion Class
1.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
2.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
3.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
4.  Drewpy - Steve DeLong
5.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
6.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler



Great Lakes Basset Club
Charlotte, MI
Sep 18, 2004
Club Hunt
Total Entries: 34
Open Class Entries: 16
Champion Class Entries: 12
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
2.  Circle B Dolly - Drex Bricker
3.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
4.  Brush Busten Cinna Bunns - Rodney A. Romain
5.  Backroads Nygil - Randy Smith
6.  Circle B Daisy - Drex Bricker
7.  Roderick's Buster - Rod Place
8.  Backroads 1 - Dan Wells
9.  Backroads Hope - Randy Smith
10.  JRK Hoover - Scott Ehle

Champion Class
1.  Buck's Peach Fuzz - Dan Wells
2.  Backroads Toby's Running Bull - Dan Wells
3.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
4.  Backroads Toby - Dan Wells
5.  Little Man Jake II - Rodney A. Romain
6.  Hess Hootin' Annie - Ron Rickard
7.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham
8.  Backroads Toby - Dan Wells
9.  Fran's Peachy Keen - John Wlodyga
10.  Brush Busten Snoop - Rodney A. Romain

Grand Champion Class
1.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
2.  Drewpy - Steve DeLong
3.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
4.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
5.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler
6.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells

Open Best of Show
Branscombe George Gershwin - Robert K Gray

Best Male
1.  Branscombe George Gershwin - Robert K Gray
2.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place

Best Female
1.  Backroads 1 - Dan Wells
2.  Brush Busten Cinna Bunns - Rodney A. Romain



Saltville VA Beagle Club, Inc.
Saltville, VA
Sep 12, 2004
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  McGraw's Pretty Boy Floyd - Anthony Schmidt
2.  McGraws One Eye Jack - Anthony Schmidt
3.  Lambert's CF Smitty - Carl Lambert
4.  Halls Mtn Hare Chasing Dolly - Unknown Person
5.  McGraws Stacey - Anthony Schmidt
6.  Lady Freckles - Carl Lambert
7.  Annettes Jumpin Jack flash - Anthony Schmidt
8.  McGraw's Lucy - Anthony Schmidt
9.  Unknown Hound - Scratched - other
10.  Halls Mtn VA Red Man - Unknown Person

Champion Class
1.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
3.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
4.  McGraw's Macke - Anthony Schmidt
5.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods



Sho-Me-Mo Rabbit Hunting Bassets
Marthasville, MO
Sep 12, 2004
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Rufus De D'Arbonne - Jason C. Willis
2.  Unknown - Jared Lewis & Jon Lewis
3.  Concords Ellie - Garrett Brewe
4.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
5.  Concords Flower Child - Nathan Hellebusch
6.  Concords Nipsey - Nathan Hellebusch

Champion Class
1.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
2.  ET's Concord's Izla A-Bomb - Nathan Hellebusch
3.  Concord's J&S Lady of Liberty - Nathan Hellebusch
4.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway
5.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch
6.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway

Grand Champion Class
1.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut
2.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
3.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway



Saltville VA Beagle Club, Inc.
Saltville, VA
Sep 11, 2004
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Lady Freckles - Carl Lambert
2.  McGraw's Pretty Boy Floyd - Anthony Schmidt
3.  McGraws One Eye Jack - Anthony Schmidt
4.  Halls Mtn Hare Chasing Dolly - Unknown Person
5.  McGraw's Lucy - Anthony Schmidt
6.  Annettes Jumpin Jack flash - Anthony Schmidt
7.  Wickwire's Presley - Dean Wickwire
8.  Halls Mtn VA Red Man - Unknown Person
9.  Lambert's CF Smitty - Carl Lambert
10.  Unknown Hound - Darrell Woods & Vickie Woods

Champion Class
1.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
3.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods
4.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
5.  McGraw's Macke - Anthony Schmidt



Sho-Me-Mo Rabbit Hunting Bassets
Marthasville
Sep 11, 2004
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Concords Ellie - Garrett Brewe
2.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
3.  Unknown - Jared Lewis & Jon Lewis
4.  Concords Flower Child - Nathan Hellebusch
5.  Concord's J&S Boss Hog - J&S Bassets
6.  Concords Nipsey - Nathan Hellebusch

Champion Class
1.  Concord's J&S Lady of Liberty - Nathan Hellebusch
2.  ET's Concord's Izla A-Bomb - Nathan Hellebusch
3.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch
4.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
5.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
6.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway

Grand Champion Class
1.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
2.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut
3.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut

Open Best of Show
Unknown - Jared Lewis & Jon Lewis

Best Male
1.  Unknown - Jared Lewis & Jon Lewis
2.  Concord's J&S Boss Hog - J&S Bassets

Best Female
1.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
2.  Concords Nipsey - Nathan Hellebusch

Champion Best of Show
Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Denver PA
Sep 5, 2004
State Hunt
Total Entries: 33
Open Class Entries: 17
Champion Class Entries: 11
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Gin Dic's No Regrets - Linda J Gonzalez
2.  Kurtz's Critter Hammerin Matie - Keith Kurtz
3.  Laurelwood's Nearer To Thee - Michael Arruda & Linda Fowler
4.  Mundell's Rosie - Lynn Mundell & Marc Mundell
5.  Branscombe Willy - John Meahl
6.  Lara - Michael Arruda & Linda Fowler
7.  Hammer's Miss Ellie Mae - James Phelps & Melissa Phelps
8.  Unknown Hound - Scratched - other
9.  Honeypie's Black Jack - Frank Blockston Jr.
10.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire

Champion Class
1.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
2.  Unknown Hound - Scratched - other
3.  Backroads Toby - Dan Wells
4.  Backroads Sage - John Wlodyga
5.  Marshland Coriander - John Wlodyga
6.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham

Grand Champion Class
1.  Apple Country Mocha - James Phelps & Melissa Phelps
2.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
3.  Apple Country Vanessa - John Meahl
4.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire
5.  Wickwire's Critter - Dean Wickwire

Open Best of Show
Apple Country Buffalo Soldier - Michael Arruda & Linda Fowler

Best Male
1.  Apple Country Buffalo Soldier - Michael Arruda & Linda Fowler
2.  Basset Rock Kanati - Kay Reilly & James Reilly

Best Female
1.  Lara - Michael Arruda & Linda Fowler
2.  Gin Dic's No Regrets - Linda J Gonzalez



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Denver PA
Sep 4, 2004
Hunt
Total Entries: 34
Open Class Entries: 18
Champion Class Entries: 11
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Mundell's Rosie - Lynn Mundell & Marc Mundell
2.  Papa Frank's Bit-O-Honey - Keith Kurtz
3.  Triple B K&K Spanky Moose - Kevin Biery & Miles Biery
4.  Unknown Hound - Scratched - other
5.  Hammer's Miss Ellie Mae - James Phelps & Melissa Phelps
6.  Kurtz's Critter Hammerin Matie - Keith Kurtz
7.  Basset Rock Kanati - Kay Reilly & James Reilly
8.  Unknown Hound - Scratched - other
9.  Apple Country Buffalo Soldier - Michael Arruda & Linda Fowler
10.  Unknown - Rod Place

Champion Class
1.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham
2.  Candles Nutmeg - John Wlodyga
3.  Backroads Toby - Dan Wells
4.  Marshland Coriander - John Wlodyga
5.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
6.  Kurtz's Sir Maxwell Duncan - Keith Kurtz
7.  Cracker Jack's Ozark Ozzie - John Meahl
8.  Apple Country's Hidden Jewel - James Phelps & Melissa Phelps
9.  Good Grounds Cowgirl Blues CGC Molly - Belinda Lanphear
10.  Backroads Sage - John Wlodyga

Grand Champion Class
1.  Apple Country Vanessa - John Meahl
2.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
3.  Apple Country Mocha - James Phelps & Melissa Phelps
4.  Wickwire's Critter - Dean Wickwire
5.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire

Open Best of Show
Gin Dic's No Regrets - Linda J Gonzalez

Best Male
1.  Apple Country Buffalo Soldier - Michael Arruda & Linda Fowler
2.  Laurelwood's Nearer To Thee - Michael Arruda & Linda Fowler

Best Female
1.  Gin Dic's No Regrets - Linda J Gonzalez
2.  Lara - Michael Arruda & Linda Fowler



Saltville VA Beagle Club, Inc.
Saltville, VA
May 30, 2004
Club Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
2.  Branscombe Thistle - Ruth Paule
3.  Lady Freckles - Carl Lambert
4.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
5.  McGraw's Pretty Boy Floyd - Anthony Schmidt
6.  McGraws One Eye Jack - Anthony Schmidt
7.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
8.  Sangamo Henry Von Hare - Nancy Conway
9.  Annettes Jumpin Jack flash - Anthony Schmidt
10.  McGraw's Lucy - Anthony Schmidt

Champion Class
1.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Sangamo Smoky Joe - Nancy Conway
3.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
4.  McGraw's Macke - Anthony Schmidt
5.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
6.  Doan's Little Dan - Carl Lambert

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
3.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire

Best Female
1.  Branscombe Annie Hall - Jo Ann Hilliker



Saltville VA Beagle Club, Inc.
Saltville, VA
May 29, 2004
Southern Regional Hunt
Total Entries: 25
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Branscombe Annie Hall - Jo Ann Hilliker
2.  Branscombe Thistle - Ruth Paule
3.  Lady Freckles - Carl Lambert
4.  McGraws One Eye Jack - Anthony Schmidt
5.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
6.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
7.  McGraw's Lucy - Anthony Schmidt
8.  Sangamo Henry Von Hare - Nancy Conway
9.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
10.  Ch Westwind Charlie B. TD. - Maria Zengion

Champion Class
1.  McGraw's Macke - Anthony Schmidt
2.  Sangamo Smoky Joe - Nancy Conway
3.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
4.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods
6.  Doan's Little Dan - Carl Lambert

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway

Open Best of Show
Ch Westwind Charlie B. TD. - Maria Zengion

Best Male
1.  Ch Westwind Charlie B. TD. - Maria Zengion
2.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire

Best Puppy
1.  Unknown Hound - Elsie Tagg
2.  Westwind Sundance - Maria Zengion



Up-A North Basset Club
Forrestville, WI
May 23, 2004
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Ahnapee Trackem Annie Where - Jay Lemens
2.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
3.  J&S Cletus - Earle K Gray
4.  Roderick's Buster - Rod Place

Champion Class
1.  Wilbur - Earle K Gray
2.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
3.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
4.  Orville - Earle K Gray

Grand Champion Class
1.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
2.  Roderick's Linda - Rod Place
3.  Concord's Baxter - Jay Lemens
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
5.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
6.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place



Up-A North Basset Club
Forrestville, WI
May 22, 2004
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Butternuts Amazing Blitzkrieg Bopper - Bassets of Butternut
2.  Ahnapee Trackem Annie Where - Jay Lemens
3.  Roderick's Buster - Rod Place
4.  J&S Cletus - Earle K Gray
5.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
6.  Clyde - Patti Ann Kasper

Champion Class
1.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
2.  Orville - Earle K Gray
3.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
4.  Wilbur - Earle K Gray

Grand Champion Class
1.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
2.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
3.  Concord's Baxter - Jay Lemens
4.  Roderick's Linda - Rod Place
5.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
6.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place



Pomona Meadows Beagle Club
Pamona, NJ
May 8, 2004
Club Hunt
Total Entries: 6
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Lone Achers Smokey Mt Sweety Pi - Benjamin Brookes
2.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
3.  Briar Busten Mary Kate - Benjamin Brookes
4.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
5.  Lone Archers Smokey Mt Bubba - Benjamin Brookes
6.  Wickwire's Presley - Dean Wickwire



Central Illinois Rabbit Hunters
Decatur, IL
May 2, 2004
Club Hunt
Total Entries: 26
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 10
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain
2.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
3.  Ahnapee Trackem Annie Where - Jay Lemens
4.  Tib-Bar Suzanne - J&S Bassets
5.  Mickey - Unknown Person
6.  Drewpy - Steve DeLong
7.  J&S Hannah Belle - Jay Lemens
8.  Dusty Trail Dusty - Charles Peasley
9.  J&S Cletus - Earle K Gray
10.  Sangamo Paddywack Two - Unknown Person

Champion Class
1.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
2.  Baysides Raider - William Milko & Joseph Milko
3.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
4.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
5.  Backroads Toby's Running Bull - Dan Wells
6.  Brush Busten Snoop - Rodney A. Romain
7.  Little Man Jake II - Rodney A. Romain
8.  Sangamo Smoky Joe - Nancy Conway
9.  Orville - Earle K Gray

Grand Champion Class
1.  Concord's Baxter - Jay Lemens
2.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut
3.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
4.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
5.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler



Central Illinois Rabbit Hunters
Decatur, IL
May 1, 2004
Club Hunt
Total Entries: 26
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 11
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Tib-Bar Suzanne - J&S Bassets
2.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
3.  J&S Cletus - Earle K Gray
4.  Ahnapee Trackem Annie Where - Jay Lemens
5.  Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain
6.  J&S Hannah Belle - Jay Lemens
7.  Triple B K&K Spanky Moose - Kevin Biery & Miles Biery
8.  Brush Busten Cinna Bunns - Rodney A. Romain
9.  Dusty Trail Dusty - Charles Peasley
10.  Sangamo Paddywack Two - Unknown Person

Champion Class
1.  Little Man Jake II - Rodney A. Romain
2.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
3.  Brush Busten Snoop - Rodney A. Romain
4.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
5.  Backroads Toby's Running Bull - Dan Wells
6.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
7.  Baysides Raider - William Milko & Joseph Milko
8.  Backroads Toby - Dan Wells
9.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway
10.  Wilbur - Earle K Gray

Grand Champion Class
1.  Concord's Baxter - Jay Lemens
2.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
3.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut
4.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
5.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler

Open Best of Show
Brush Busten Cinna Bunns - Rodney A. Romain

Best Female
1.  Brush Busten Cinna Bunns - Rodney A. Romain
2.  Ahnapee Trackem Annie Where - Jay Lemens

Best Puppy
1.  J&S Cletus - Earle K Gray
2.  J&S Sangamo Shannon - J&S Bassets



Up-A North Basset Club
Forrestville, WI
Apr 25, 2004
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Butternuts Amazing Blitzkrieg Bopper - Bassets of Butternut
2.  Ahnapee Trackem Annie Where - Jay Lemens
3.  J&S Hannah Belle - Jay Lemens
4.  Clyde - Patti Ann Kasper
5.  Unknown - Jim Stinnett
6.  Tib-Bar Suzanne - J&S Bassets
7.  Triple B Amazing Ghost Digger - Kevin Biery & Miles Biery
8.  J&S Cletus - Earle K Gray

Champion Class
1.  Concord's Baxter - Jay Lemens
2.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
3.  Wilbur - Earle K Gray
4.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway
5.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
6.  Orville - Earle K Gray

Grand Champion Class
1.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
2.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut
3.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway



Northern Michigan Beagle Club
Afton, MI
Apr 24, 2004
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Roderick's Buster - Rod Place
2.  Hess White River Bruno's Banjo - Ron Rickard
3.  Roderick's Maximum Flash - Anne Wirgau
4.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
5.  Roderick's Spent-A-Bunch - Rod Place & Barbara Farris
6.  Roderick's Lazy Lady - Rod Place

Champion Class
1.  Hess Hootin' Annie - Ron Rickard
2.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place
3.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
4.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
5.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
6.  Hess White River Carillon - Ron Rickard

Grand Champion Class
1.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
2.  Roderick's Linda - Rod Place
3.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
4.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
5.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris

Open Best of Show
Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place

Best Male
1.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
2.  Roderick's Maximum Flash - Anne Wirgau

Best Female
1.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
2.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris



Up-A North Basset Club
Forrestville, WI
Apr 24, 2004
Club Hunt
Total Entries: 22
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Butternuts Amazing Blitzkrieg Bopper - Bassets of Butternut
2.  Tib-Bar Suzanne - J&S Bassets
3.  Unknown - Jim Stinnett
4.  Ahnapee Trackem Annie Where - Jay Lemens
5.  J&S Cletus - Earle K Gray
6.  Clyde - Patti Ann Kasper
7.  Roderick's Triple B Valerie - Kevin Biery & Miles Biery
8.  Triple B Amazing Ghost Digger - Kevin Biery & Miles Biery
9.  J&S Hannah Belle - Jay Lemens
10.  Orville - Earle K Gray

Champion Class
1.  Concord's Baxter - Jay Lemens
2.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
3.  Sangamo Smoky Joe - Nancy Conway
4.  Hardtime Owen - Kenny Bremenkamp
5.  Wilbur - Earle K Gray
6.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
7.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
8.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
9.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens

Grand Champion Class
1.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut
2.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
3.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut

Open Best of Show
J&S Hannah Belle - Jay Lemens

Best Female
1.  Ahnapee Trackem Annie Where - Jay Lemens
2.  Roderick's Triple B Valerie - Kevin Biery & Miles Biery

Best Puppy
1.  J&S Hannah Belle - Jay Lemens
2.  J&S Cletus - Earle K Gray

Champion Best of Show
Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens

Grand Champion Best of Show
Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut



Great Lakes Basset Club
Charlotte, MI
Apr 18, 2004
Club Hunt
Total Entries: 31
Open Class Entries: 16
Champion Class Entries: 10
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  McGraws One Eye Jack - Anthony Schmidt
2.  Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain
3.  Annett's Pooh - Anthony Schmidt
4.  Hot Diggity - Deana Eltringham
5.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
6.  Drewpy - Steve DeLong
7.  Chippewa Lake ET's Maximus - Ron Hunt
8.  Sangamo Henry Von Hare - Nancy Conway
9.  Get With It Kevin - Deana Eltringham
10.  McGraw's Pretty Boy Floyd - Anthony Schmidt

Champion Class
1.  Little Man Jake II - Rodney A. Romain
2.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway
3.  Brush Busten Snoop - Rodney A. Romain
4.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
5.  McGraw's Macke - Anthony Schmidt
6.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
7.  Baysides Raider - William Milko & Joseph Milko
8.  Hess Hootin' Annie - Ron Rickard
9.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
10.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery

Grand Champion Class
1.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler



Great Lakes Basset Club
Charlotte,MI
Apr 17, 2004
Club Hunt
Total Entries: 46
Open Class Entries: 20
Champion Class Entries: 19
Grand Champion Class Entries: 7

Open Class
1.  Backroads Sage - John Wlodyga
2.  Hot Diggity - Deana Eltringham
3.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
4.  McGraw's Pretty Boy Floyd - Anthony Schmidt
5.  McGraws One Eye Jack - Anthony Schmidt
6.  Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain
7.  Hess White River Bel Canto - Jesse Rickard & Ron Rickard
8.  Annettes Jumpin Jack flash - Anthony Schmidt
9.  Chippewa Lake ET's Maximus - Ron Hunt
10.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place

Champion Class
1.  Backroads Toby - Dan Wells
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
3.  Backroads Sage - John Wlodyga
4.  Backroads Toby's Running Bull - Dan Wells
5.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
6.  Little Man Jake II - Rodney A. Romain
7.  Marshland Coriander - John Wlodyga
8.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway
9.  Hess Hootin' Annie - Ron Rickard
10.  Brush Busten Snoop - Rodney A. Romain

Grand Champion Class
1.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler
2.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
3.  Roderick's Linda - Rod Place
4.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells
5.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
6.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
7.  Roderick's Big Bertha - Rod Place

Open Best of Show
Hot Diggity - Deana Eltringham

Best Male
1.  Roderick's Jack - Rod Place & Paul Vallier
2.  Triple B K&K Spanky Moose - Kevin Biery & Miles Biery

Best Female
1.  Hot Diggity - Deana Eltringham
2.  Brush Busten Cinna Bunns - Rodney A. Romain

Best Puppy
1.  Hess White River Basso - Bill Swingle & Ron Rickard
2.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place

Champion Best of Show
Backroads Toby - Dan Wells

Grand Champion Best of Show
Roderick's Short Dawg - Rod Place



Pomona Meadows Beagle Club
Pomona, NJ
Apr 10, 2004
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
2.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
3.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
4.  Lone Achers Queen Keesha - Benjamin Brookes
5.  Harley Chick - Alice R. Campbell
6.  Fred - Alice R. Campbell
7.  Wickwire's Presley - Dean Wickwire
8.  Briar Busten Mary Kate - Benjamin Brookes
9.  Lone Archers Smokey Mt Bubba - Benjamin Brookes

Champion Class
1.  Good Grounds Cowgirl Blues CGC Molly - Belinda Lanphear
2.  Baysides Raider - William Milko & Joseph Milko
3.  Wickwire's Dot - Dean Wickwire

Grand Champion Class
1.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire
2.  Wickwire's Cherry - Benjamin Brookes
3.  Wickwire's Critter - Dean Wickwire

Open Best of Show
Lone Achers Queen Keesha - Benjamin Brookes

Best Male
1.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
2.  Lone Archers Smokey Mt Bubba - Benjamin Brookes

Best Female
1.  Lone Achers Queen Keesha - Benjamin Brookes
2.  Harley Chick - Alice R. Campbell



Boggy Creek Basset Club
Marietta, OK
Apr 4, 2004
Club Hunt
Total Entries: 8
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  J&S Tenor Carousso - Stacy Brown
2.  J&S Norm of Cheers - Pat West
3.  Raeneydaze Amazing Grace - Scott Ehle
4.  JRK Stormy - Scott Ehle
5.  Daisy Head Mayzie - Scott Ehle

Grand Champion Class
1.  Spanky's Magnum Buck - Scott Ehle
2.  Redneck's Nuk-Um's Shortcake - Scott Ehle
3.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson



Erie Canal Beagle Club
Lynnville, IN
Mar 28, 2004
Club Hunt
Total Entries: 93
Open Class Entries: 38
Champion Class Entries: 38
Grand Champion Class Entries: 17

Open Class
1.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets
3.  Mary Kay - Hillbilly Hounds
4.  Tib-Bar Suzanne - J&S Bassets
5.  Branscombe Annie Hall - Jo Ann Hilliker
6.  J&S Hannah Belle - Jay Lemens
7.  Elgina Cachica Hoover - James Edwards & James Wells
8.  J&J Blue Mouse - J & J Bassets
9.  Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain
10.  Chippewa Lake ET's Maximus - Ron Hunt

Champion Class
1.  Hillbilly Beaureguard - Hillbilly Hounds
2.  Backroads Toby - Dan Wells
3.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
4.  JRK Snoop - James Ranch Kennel
5.  Backroads Toby's Running Bull - Dan Wells
6.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
7.  Buck's Peach Fuzz - Dan Wells
8.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway
9.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
10.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham

Grand Champion Class
1.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
2.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
3.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
4.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler
5.  Spanky's Magnum Buck - Scott Ehle
6.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
7.  Apple Country Mocha - James Phelps & Melissa Phelps
8.  Redneck's Nuk-Um's Shortcake - Scott Ehle
9.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson
10.  Apple Country Vanessa - John Meahl

Open Best of Show
Hot Diggity - Deana Eltringham

Best Male
1.  Bentley - Unknown Person

Best Female
1.  Hot Diggity - Deana Eltringham

Best Puppy
1.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place

Champion Best of Show
Backroads Toby - Dan Wells

Grand Champion Best of Show
ET's Grave Digger - Ron Hunt

Unknown Class
Britny Anne - Kay Naab
Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut
Crackerjack's Henry - J & J Bassets
Ellie May - Kay Naab
JRK Dust Bunny - James Ranch Kennel
Remington Black Jack - Deana Eltringham



Erie Canal Beagle Club
Lynnville, IN
Mar 27, 2004
Club Hunt
Total Entries: 10
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Little Man Jake II - Rodney A. Romain
1.  Little Man Jake II - Rodney A. Romain
2.  Cracker Jack's Ozark Ozzie - John Meahl
2.  Cracker Jack's Ozark Ozzie - John Meahl

Champion Class
1.  Ginger Snap - John Wlodyga
2.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire



Pomona Meadows Beagle Club
Pomona, NJ
Mar 7, 2004
Club Hunt
Total Entries: 13
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Basset Rock Kanati - Kay Reilly & James Reilly
2.  Briar Busten Mary Kate - Benjamin Brookes
3.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
4.  Lone Achers Smokey Mt Sweety Pi - Benjamin Brookes
5.  Lone Achers Queen Keesha - Benjamin Brookes
6.  Basset Rock Tlanuwa - Kay Reilly & James Reilly
7.  Fred - Alice R. Campbell
8.  Apple Country Buffalo Soldier - Michael Arruda & Linda Fowler
9.  Harley Chick - Alice R. Campbell
10.  Lone Archers Smokey Mt Bubba - Benjamin Brookes

Grand Champion Class
1.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire
2.  Wickwire's Critter - Dean Wickwire
3.  Wickwire's Cherry - Benjamin Brookes



Wildcat Beagle Club
Frankfort, IN
Mar 7, 2004
State Hunt
Total Entries: 49
Open Class Entries: 19
Champion Class Entries: 20
Grand Champion Class Entries: 10

Open Class
1.  Brush Busten Snoop - Rodney A. Romain
2.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
3.  Daisy Head Mayzie - Scott Ehle
4.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
5.  Ahnapee Trackem Annie Where - Jay Lemens
6.  Elgina Cachica Hoover - James Edwards & James Wells
7.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets
8.  Chippewa Lake ET's Maximus - Ron Hunt
9.  Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain
10.  Edgar Gooberheimer Mannor - Amy Mannor & Chris Mannor

Champion Class
1.  Backroads Toby - Dan Wells
2.  Concord's Baxter - Jay Lemens
3.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
4.  Backroads Sage - John Wlodyga
5.  Little Man Jake II - Rodney A. Romain
6.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
7.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
8.  Roderick's Clyde - Gary Hogle Jr.
9.  McGraw's Macke - Anthony Schmidt
10.  Backroads Toby's Running Bull - Dan Wells

Grand Champion Class
1.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
2.  Spanky's Magnum Buck - Scott Ehle
3.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
4.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
5.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
6.  Roderick's Linda - Rod Place
7.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
8.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler
9.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson
10.  Roderick's Big Bertha - Rod Place

Champion Best of Show
Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain

Grand Champion Best of Show
Roderick's Gabby - Mickie Pearson



Wildcat Beagle Club
Frankfort, IN
Mar 6, 2004
Northern Regional Hunt
Total Entries: 61
Open Class Entries: 26
Champion Class Entries: 23
Grand Champion Class Entries: 12

Open Class
1.  Backroads Toby's Running Bull - Dan Wells
2.  Elgina Cachica Hoover - James Edwards & James Wells
3.  Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain
4.  Backroads Angus's Aggie Sue - Dan Wells
5.  Unknown Hound - Scratched - other
6.  Hess White River Bruno's Banjo - Ron Rickard
7.  Daisy Head Mayzie - Scott Ehle
8.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
9.  J&S Hannah Belle - Jay Lemens
10.  Hess White River Bel Canto - Jesse Rickard & Ron Rickard

Champion Class
1.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
2.  Hess Hootin' Annie - Ron Rickard
3.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
4.  Little Man Jake II - Rodney A. Romain
5.  Sangamo Smoky Joe - Nancy Conway
6.  Backroads Toby - Dan Wells
7.  Backroads Sage - John Wlodyga
8.  Concord's Baxter - Jay Lemens
9.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
10.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets

Grand Champion Class
1.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
2.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson
3.  Roderick's Linda - Rod Place
4.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
5.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut
6.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
7.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler
8.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
9.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
10.  Spanky's Magnum Buck - Scott Ehle

Open Best of Show
Unknown - Kevin Biery & Miles Biery

Best Male
1.  Unknown - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut

Best Female
1.  Backroads Angus's Aggie Sue - Dan Wells
2.  Hess White River Bel Canto - Jesse Rickard & Ron Rickard

Best Puppy
1.  J&S Cletus - Earle K Gray
2.  J&S Hannah Belle - Jay Lemens

Champion Best of Show
Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain

Grand Champion Best of Show
Roderick's Short Dawg - Rod Place



Boggy Creek Basset Club
Marietta, OK
Feb 29, 2004
Club Hunt
Total Entries: 9
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets
2.  Crackerjack's Henry - J & J Bassets
3.  Daisy Head Mayzie - Scott Ehle
4.  J&S Norm of Cheers - Pat West
5.  J&S Tenor Carousso - Stacy Brown
6.  Mary Kay - Hillbilly Hounds

Champion Class
1.  JRK Ladybird - James Ranch Kennel
2.  Hillbilly Beaureguard - Hillbilly Hounds
3.  JRK Hunter - Scott Ehle



Great Lakes Basset Club
Charlotte, MI
Feb 29, 2004
Club Hunt
Total Entries: 34
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 14
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Brush Busten Snoop - Rodney A. Romain
2.  Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain
3.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
4.  Roderick's Spent-A-Bunch - Rod Place & Barbara Farris
5.  Hot Diggity - Deana Eltringham
6.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
7.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
8.  Remington's Black Jack - Deana Eltringham
9.  Brush Busten Cinna Bunns - Rodney A. Romain
10.  Backroads 2 - Deana Eltringham

Champion Class
1.  Backroads Toby - Dan Wells
2.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
3.  Fran's Peachy Keen - John Wlodyga
4.  Baysides Raider - William Milko & Joseph Milko
5.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham
6.  Little Man Jake II - Rodney A. Romain
7.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
8.  J&S Rufus R Basset - J&S Bassets
9.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
10.  Roderick's Clyde - Gary Hogle Jr.



Boggy Creek Basset Club
Marietta,OK
Feb 28, 2004
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  JRK Dust Bunny - James Ranch Kennel
2.  Crackerjack's Henry - J & J Bassets
3.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets
4.  Daisy Head Mayzie - Scott Ehle
5.  Mary Kay - Hillbilly Hounds
6.  JW's Home Girl Emma - J & J Bassets
7.  J&S Tenor Carousso - Stacy Brown
8.  Hillbilly Little Samantha - Larry Sutterfield & Kim Sutterfield

Champion Class
1.  Redneck's Nuk-Um's Shortcake - Scott Ehle
2.  JRK Snoop - James Ranch Kennel
3.  JRK Ladybird - James Ranch Kennel
4.  Hillbilly Beaureguard - Hillbilly Hounds
5.  JRK Hunter - Scott Ehle

Grand Champion Class
1.  JRK Little Skunk - James Ranch Kennel
2.  Spanky's Magnum Buck - Scott Ehle
3.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson



Great Lakes Basset Club
Charlotte, MI
Feb 28, 2004
Club Hunt
Total Entries: 36
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 15
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
2.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
3.  Hess White River Bruno's Banjo - Ron Rickard
4.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
5.  Hot Diggity - Deana Eltringham
6.  Quick Draw McGraw - Unknown Person
7.  Remington's Black Jack - Deana Eltringham
8.  Brush Busten Snoop - Rodney A. Romain
9.  Hess White River Bel Canto - Jesse Rickard & Ron Rickard
10.  Backroads 2 - Deana Eltringham

Champion Class
1.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham
2.  Little Man Jake II - Rodney A. Romain
3.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
4.  Ch Etzwiler's Sergeant Pepper - Kenneth Etzwiler
5.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham
6.  Hess White River Carillon - Ron Rickard
7.  Baysides Raider - William Milko & Joseph Milko
8.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
9.  Hess Hootin' Annie - Ron Rickard
10.  Roderick's Clyde - Gary Hogle Jr.

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
3.  Roderick's Linda - Rod Place
4.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler
5.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
6.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place

Open Best of Show
Remington's Black Jack - Deana Eltringham

Best Male
1.  Remington's Black Jack - Deana Eltringham
2.  Backroads 2 - Deana Eltringham

Best Female
1.  Hess White River Bel Canto - Jesse Rickard & Ron Rickard
2.  Hot Diggity - Deana Eltringham

Champion Best of Show
J&S Rufus R Basset - J&S Bassets

Grand Champion Best of Show
Roderick's Short Dawg - Rod Place



Boggy Creek Basset Club
Marietta, OK
Feb 15, 2004
Club Hunt
Total Entries: 13
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  JRK Snoop - James Ranch Kennel
2.  Elgina Cachica Hoover - James Edwards & James Wells
3.  Crackerjack's Henry - J & J Bassets
4.  J&S Norm of Cheers - Pat West
5.  Marshland Trusty Rusty - James Ranch Kennel
6.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets

Champion Class
1.  Redneck's Nuk-Um's Shortcake - Scott Ehle
2.  JRK Ladybird - James Ranch Kennel
3.  JRK Hunter - Scott Ehle
4.  JRK Viper - James Ranch Kennel

Grand Champion Class
1.  Spanky's Magnum Buck - Scott Ehle
2.  JRK Precious - James Ranch Kennel
3.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson



Sho-Me-Mo Rabbit Hunting Bassets
Brookfield, MO
Jan 25, 2004
Club Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 8
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
2.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets
3.  Crackerjack's Henry - J & J Bassets
4.  ET's Little Patches - J&S Bassets
5.  J&S Cletus - Earle K Gray
6.  Hot Diggity - Deana Eltringham
7.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place
8.  J&S Sammy of Cheers - J&S Bassets
9.  Orville - Earle K Gray

Champion Class
1.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
2.  Redneck's Nuk-Um's Shortcake - Scott Ehle
3.  Wilbur - Earle K Gray
4.  J&S Rufus R Basset - J&S Bassets
5.  Concord's Baxter - Jay Lemens
6.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
7.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
8.  JRK Hunter - Unknown Person

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Spanky's Magnum Buck - Scott Ehle
3.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
5.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
6.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut



Sho-Me-Mo Rabbit Hunting Bassets
Brookfield, MO
Jan 24, 2004
Club Hunt
Total Entries: 29
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 11
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Daisy Head Mayzie - Scott Ehle
2.  Ahnapee Trackem Annie Where - Jay Lemens
3.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets
4.  Crackerjack's Henry - J & J Bassets
5.  Elgina Cachica Hoover - James Edwards & James Wells
6.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
7.  Unknown - Jim Stinnett
8.  Hot Diggity - Deana Eltringham
9.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
10.  J&S Cletus - Earle K Gray

Champion Class
1.  Redneck's Nuk-Um's Shortcake - Scott Ehle
2.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
3.  Unknown Hound - Scratched - other
4.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
5.  JRK Hunter - Scott Ehle
6.  Concord's Baxter - Jay Lemens
7.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
8.  J&S Rufus R Basset - J&S Bassets
9.  Wilbur - Earle K Gray
10.  JRK Ladybird - James Ranch Kennel

Grand Champion Class
1.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
2.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
3.  Spanky's Magnum Buck - Scott Ehle
4.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
5.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut
6.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place

Open Best of Show
J&S Linn County Mac - J&S Bassets

Best Male
1.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets

Best Female
1.  Ahnapee Trackem Annie Where - Jay Lemens

Best Puppy
1.  Triple B K&K Spanky Moose - Kevin Biery & Miles Biery

Champion Best of Show
Buster of Butternut - Bassets of Butternut

Grand Champion Best of Show
Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut

Unknown Class
2.  Hot Diggity - Deana Eltringham
2.  J&S Cletus - Earle K Gray
2.  JRK Hunter - Scott Ehle



Boggy Creek Basset Club
Marietta, OK
Jan 11, 2004
Club Hunt
Total Entries: 13
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  J&J Blue Mouse - J & J Bassets
2.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets
3.  JRK Snoop - James Ranch Kennel
4.  Elgina Cachica Hoover - James Edwards & James Wells
5.  JRK Dust Bunny - James Ranch Kennel
6.  Daisy Head Mayzie - Scott Ehle
7.  Crackerjack's Henry - J & J Bassets
8.  Backroads Sivada's "Ruby" Red - Scott Ehle
9.  JRK Hoover - Scott Ehle
10.  JW's Home Girl Emma - J & J Bassets

Champion Class
1.  Redneck's Nuk-Um's Shortcake - Scott Ehle
2.  JRK Hunter - Scott Ehle
3.  JRK Viper - James Ranch Kennel

To Join or Learn More About AHBA call us at (765) 605-3585 or (570) 728-8276
or fill out our online contact form.

©Copyright 2016 American Hunting Basset Association