Join us on Facebook!
Get the AHBA Newsletter!





Empire State Basset Club
211 Michigan Hollow Rd Danby Township,NY 14850
May 13, 2018
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
John  Konrad, Jim  Spinelli, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
2.  (2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts
3.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts
4.  (2205) Soundtrack Pandora's Box - Miriam Tefts
5.  (2207) Soundtrack Gotta Have Faith - Mike Tefts & Miriam Tefts
6.  (2254) Soundtrack Black Magic Woman - Mike Tefts & Miriam Tefts
7.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts
8.  (2256) Soundtrack Sorcerer's Apprentice - Unknown Person
9.  (2257) Soundtrack I Put A Spell On You - Unknown Person

Champion Class
1.  (2230) Spinelli's Red Rosie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2231) Spinelli's Running Rebel - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts

Grand Champion Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2173) Angus - John Konrad
4.  (2106) Molly - John Konrad



Empire State Basset Club
211 Michigan Hollow Rd. Danby Township,NY 14850
May 12, 2018
Regional Hunt
Total Entries: 18
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Eric  Hewitt, John  Konrad, Jim  Spinelli, Mike  Tefts, Miriam  Tefts

Open Class
1.  (2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts
2.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts
3.  (2207) Soundtrack Gotta Have Faith - Mike Tefts & Miriam Tefts
4.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts
5.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
6.  (2205) Soundtrack Pandora's Box - Miriam Tefts
7.  (2257) Soundtrack I Put A Spell On You - Unknown Person
8.  (2254) Soundtrack Black Magic Woman - Mike Tefts & Miriam Tefts
9.  (2256) Soundtrack Sorcerer's Apprentice - Unknown Person

Champion Class
1.  (2231) Spinelli's Running Rebel - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2230) Spinelli's Red Rosie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2183) Wickwire's Ruth - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
4.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts

Grand Champion Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (2106) Molly - John Konrad
5.  (2173) Angus - John Konrad

Open Best of Show
(2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts

Best Female
(2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts

Best Puppy
(2254) Soundtrack Black Magic Woman - Mike Tefts & Miriam Tefts

Champion Best of Show
(2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts

2nd Best Female
(2205) Soundtrack Pandora's Box - Miriam Tefts

2nd Best Puppy
(2256) Soundtrack Sorcerer's Apprentice - Unknown Person



Wildcat Basset Club
4313 W Cr 100 N Frankfort, IN 46041
Apr 22, 2018
Club Hunt
Total Entries: 13
Open Class Entries: 4
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Dee  Barringer

Open Class
1.  (2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga
2.  (1492) Hess White River Bassa - Ron Rickard
3.  (2246) Piper - Triple B Kennels
4.  (2123) Jumpshootin' Just Ben Afield - Miles Biery & Megan Biery

Champion Class
1.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
2.  (2151) Jennie - David Barringer
3.  (2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place
4.  (2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels

Grand Champion Class
1.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
2.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
3.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
4.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
5.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Terry Hunt



Wildcat Basset Club
4313 W CR 100 N Frankfort, IN 46041
Apr 21, 2018
Central Regional Hunt
Total Entries: 12
Open Class Entries: 3
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Dee  Barringer, Austin  Biery

Open Class
1.  (2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga
2.  (1492) Hess White River Bassa - Ron Rickard
3.  (2246) Piper - Triple B Kennels

Champion Class
1.  (2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels
2.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
3.  (2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place
4.  (2151) Jennie - David Barringer

Grand Champion Class
1.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
2.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
3.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
4.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
5.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Terry Hunt



Corning Beagle Club
4302 Collage Ave Corning NY 14830
Apr 7, 2018
World Hunt
Total Entries: 22
Open Class Entries: 7
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 8
Judges:
Dee  Barringer, Gary  Hogle Jr., John  Konrad, Mike  Tefts, Miriam  Tefts

Open Class
1.  (2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts
2.  (2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga
3.  (2205) Soundtrack Pandora's Box - Miriam Tefts
4.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
5.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts
6.  (2207) Soundtrack Gotta Have Faith - Mike Tefts & Miriam Tefts
7.  (1492) Hess White River Bassa - Ron Rickard

Champion Class
1.  (2230) Spinelli's Red Rosie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2231) Spinelli's Running Rebel - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place
4.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
5.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
6.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
7.  (2151) Jennie - David Barringer

Grand Champion Class
1.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
3.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
5.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
6.  (2173) Angus - John Konrad
7.  (2106) Molly - John Konrad
8.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga

Open Best of Show
(2254) Soundtrack Black Magic Woman - Mike Tefts & Miriam Tefts

Best Male
(2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer

Best Female
(2230) Spinelli's Red Rosie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli

Best Puppy
(2254) Soundtrack Black Magic Woman - Mike Tefts & Miriam Tefts

Champion Best of Show
(2151) Jennie - David Barringer

2nd Best Male
(2231) Spinelli's Running Rebel - Jim Spinelli & Melissa Spinelli

2nd Best Female
(2106) Molly - John Konrad

2nd Best Puppy
(2255) Soundtrack Superstition - Mike Tefts & Miriam Tefts



Corning Beagle Club
4302 Collage Ave Corning NY 14830
Apr 6, 2018
HOY Runoff Hunt
Total Entries: 6
Open Class Entries: 2
Champion Class Entries: 2
Grand Champion Class Entries: 2
Judges:
Dee  Barringer, Gary  Hogle Jr., John  Konrad, Jim  Spinelli, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2231) Spinelli's Running Rebel - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2230) Spinelli's Red Rosie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli

Champion Class
1.  (2106) Molly - John Konrad
2.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle

Grand Champion Class
1.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
2.  (2173) Angus - John Konrad



Northeast Basset Club
2560 Voorhees Hill Rd. Wellsville,NY 14895
Mar 25, 2018
Club Hunt
Total Entries: 7
Open Class Entries: 0
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
John  Konrad, Mike  Tefts

Champion Class
1.  (2230) Spinelli's Red Rosie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2231) Spinelli's Running Rebel - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts

Grand Champion Class
1.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2173) Angus - John Konrad
4.  (2106) Molly - John Konrad



Northeast Basset Club
2560 Voorhees Hill Rd. Wellsville,NY 14895
Mar 24, 2018
State Hunt
Total Entries: 9
Open Class Entries: 0
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
John  Konrad, Mike  Tefts

Champion Class
1.  (2231) Spinelli's Running Rebel - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2230) Spinelli's Red Rosie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2183) Wickwire's Ruth - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
4.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts

Grand Champion Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2173) Angus - John Konrad
4.  (2106) Molly - John Konrad
5.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt



Great Lakes Basset Club
2441 N. Shine Rd Charlotte, MI 48814
Mar 4, 2018
Club Hunt
Total Entries: 9
Open Class Entries: 0
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Champion Class
1.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
2.  (2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels
3.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
4.  (2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place
5.  (2151) Jennie - David Barringer

Grand Champion Class
1.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
2.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
3.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
4.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer(Scratched - other)



Great Lakes Basset Club
2441 N. Shine Rd Charlotte, MI 48814
Mar 3, 2018
Regional Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Dee  Barringer, Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga
2.  (2232) Darla - Brian Lum
3.  (2252) Captian - William Lang
4.  (2167) Polka - Ron Rickard
5.  (1492) Hess White River Bassa - Ron Rickard
6.  (2196) Winnie - Brian Lum(Scratched - other)

Champion Class
1.  (2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place
2.  (2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels
3.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
4.  (2151) Jennie - David Barringer
5.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle

Grand Champion Class
1.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
2.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
3.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
4.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga

Open Best of Show
(2232) Darla - Brian Lum

Best Male
(2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels

Best Female
(2232) Darla - Brian Lum

Champion Best of Show
(2151) Jennie - David Barringer

2nd Best Male
(2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer

2nd Best Female
(2196) Winnie - Brian Lum



Great Lakes Basset Club
2441 N. Shine Rd Charlotte, MI 48814
Jan 28, 2018
Club Hunt
Total Entries: 7
Open Class Entries: 0
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Dee  Barringer, Gary  Hogle Jr.

Champion Class
1.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
2.  (2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place
3.  (2151) Jennie - David Barringer

Grand Champion Class
1.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
2.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
3.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
4.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga



Great Lakes Basset Club
2441 N. Shine Rd Charlotte, MI 48814
Jan 27, 2018
Club Hunt
Total Entries: 10
Open Class Entries: 3
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Dee  Barringer, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga
2.  (2167) Polka - Ron Rickard
3.  (1492) Hess White River Bassa - Ron Rickard

Champion Class
1.  (2151) Jennie - David Barringer
2.  (2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place
3.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle

Grand Champion Class
1.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
2.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
3.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
4.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga

Open Best of Show
(2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga

Best Male
(2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer

Best Female
(2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga

2nd Best Male
(1492) Hess White River Bassa - Ron Rickard

2nd Best Female
(2167) Polka - Ron Rickard

To Join or Learn More About AHBA call us at (765) 605-3585 or (570) 728-8276
or fill out our online contact form.

©Copyright 2016 American Hunting Basset Association