Join us on Facebook!
Get the AHBA Newsletter!





Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort, IN 46041
Dec 4, 2016
Club Hunt
Total Entries: 11
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Kevin  Biery

Open Class
1.  (2123) Jumpshootin' Just Ben Afield - Miles Biery & Megan Biery
2.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
3.  (2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts
4.  (2205) Soundtrack Pandora's Box - Miriam Tefts
5.  (2207) Soundtrack Gotta Have Faith - Mike Tefts & Miriam Tefts
6.  (2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery

Champion Class
1.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
2.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
3.  (2106) Molly - John Konrad
4.  (2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels
5.  (2147) Mudbug - Dianne Barskey



Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort, IN 46041
Dec 3, 2016
Regional Hunt
Total Entries: 11
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Austin  Biery

Open Class
1.  (2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels
2.  (2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts
3.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
4.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts
5.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts
6.  (2201) Tried and Ahroo's Crooked Cop of Triple B - Megan Biery

Champion Class
1.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
2.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
3.  (2106) Molly - John Konrad
4.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
5.  (2147) Mudbug - Dianne Barskey

Open Best of Show
(2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts

Best Male
(2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels

Best Female
(2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts

Champion Best of Show
(2147) Mudbug - Dianne Barskey

2nd Best Male
(2201) Tried and Ahroo's Crooked Cop of Triple B - Megan Biery

2nd Best Female
(2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte MI. 48813
Oct 16, 2016
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2231) Spinelli's Running Rebel - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels
3.  (2230) Spinelli's Red Rosie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (2165) CrossRoads Rebel - Terry Hunt
5.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer

Champion Class
1.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
2.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Terry Hunt
3.  (2106) Molly - John Konrad
4.  (2151) Jennie - David Barringer
5.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle

Grand Champion Class
1.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
2.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
4.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
5.  (2173) Angus - John Konrad
6.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte MI. 48813
Oct 15, 2016
State Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr., Benjamin  Marley, Jim  Spinelli

Open Class
1.  (2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels
2.  (2230) Spinelli's Red Rosie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (1492) Hess White River Bassa - Ron Rickard
4.  (2232) Darla - Brian Lum
5.  (2231) Spinelli's Running Rebel - Jim Spinelli & Melissa Spinelli(Scratched - other)
6.  (2196) Winnie - Brian Lum(Scratched - other)
7.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer(Scratched - other)
8.  (2223) Hes White River Big Bertha - Ron Rickard(Scratched - other)
9.  (2165) CrossRoads Rebel - Terry Hunt(Scratched - other)

Champion Class
1.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Terry Hunt
2.  (2106) Molly - John Konrad
3.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
4.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
5.  (2151) Jennie - David Barringer
6.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne(Scratched - other)

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (2173) Angus - John Konrad
5.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
6.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli

Open Best of Show
(2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels

Best Male
(2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels

Best Female
(2196) Winnie - Brian Lum

Best Puppy
(2232) Darla - Brian Lum

2nd Best Male
(2173) Angus - John Konrad

2nd Best Female
(2223) Hes White River Big Bertha - Ron Rickard

2nd Best Puppy
(2230) Spinelli's Red Rosie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli



Empire State Basset Club
190 Hill Road Whitney Point, NY 13862
Oct 9, 2016
Club Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Samantha  Fox, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2230) Spinelli's Red Rosie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts
3.  (2210) Millview Harold SHH - Mary Getman & Ian W Forrest
4.  (2231) Spinelli's Running Rebel - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
5.  (2245) CH Vision Raspberry Cream of Cloverhill - Nancy Richmond
6.  (2243) Vision Itsy Bitsy Vanila Cream of Cloverhill - Nancy Richmond
7.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts
8.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
9.  (2211) Farfelu Heart of a Miracle - Ian W Forrest
10.  (2216) DC Vision Houndarosa Box of Chocolates MHE - Nancy Richmond & Ian W Forrest

Champion Class
1.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
2.  (2147) Mudbug - Dianne Barskey
3.  (2106) Molly - John Konrad
4.  (2173) Angus - John Konrad

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley



Empire State Basset Club
190 Hill Road Whitney Point, NY 13862
Oct 8, 2016
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Dianne  Barskey, Samantha  Fox, John  Konrad, Benjamin  Marley

Open Class
1.  (2231) Spinelli's Running Rebel - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2230) Spinelli's Red Rosie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2243) Vision Itsy Bitsy Vanila Cream of Cloverhill - Nancy Richmond
4.  (2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts
5.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
6.  (2205) Soundtrack Pandora's Box - Miriam Tefts
7.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts
8.  (2207) Soundtrack Gotta Have Faith - Mike Tefts & Miriam Tefts
9.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts

Champion Class
1.  (2106) Molly - John Konrad
2.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
3.  (2173) Angus - John Konrad
4.  (2147) Mudbug - Dianne Barskey

Grand Champion Class
1.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli

Open Best of Show
(2243) Vision Itsy Bitsy Vanila Cream of Cloverhill - Nancy Richmond

Best Female
(2243) Vision Itsy Bitsy Vanila Cream of Cloverhill - Nancy Richmond

Best Puppy
(2230) Spinelli's Red Rosie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli

Champion Best of Show
(2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts

2nd Best Female
(2205) Soundtrack Pandora's Box - Miriam Tefts

2nd Best Puppy
(2231) Spinelli's Running Rebel - Jim Spinelli & Melissa Spinelli



Rabbit Country Basset Club
Brookfield, Missouri
Sep 25, 2016
State Hunt
Total Entries: 11
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Shawn  Armstrong, Kevin  Biery

Open Class
1.  (2239) AJ - J&S Bassets
2.  (2235) Heads J-Lo - Shane Head
3.  (2161) JR Salamander - Coal Mine Kennels
4.  (2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels
5.  (2162) JR Blue - Coal Mine Kennels
6.  (2242) Annie Oakley - J&S Bassets
7.  (2238) BJ - J&S Bassets(Scratched - other)
8.  (2236) Heads Ace - Shane Head(Scratched - other)

Champion Class
1.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
2.  (2147) Mudbug - Dianne Barskey
3.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery(Scratched - other)



Rabbit Country Basset Club
Brookfield, Missouri
Sep 24, 2016
Western Regional Hunt
Total Entries: 12
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Kevin  Biery, Nathan  Hellebusch

Open Class
1.  (2161) JR Salamander - Coal Mine Kennels
2.  (2235) Heads J-Lo - Shane Head
3.  (2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels
4.  (2236) Heads Ace - Shane Head
5.  (2161) JR Salamander - Coal Mine Kennels
6.  (2238) BJ - J&S Bassets
7.  (2239) AJ - J&S Bassets
8.  (2242) Annie Oakley - J&S Bassets
9.  (2237) Concords Ruby - Nathan Hollebusch

Champion Class
1.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
2.  (2147) Mudbug - Dianne Barskey
3.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery(Scratched - other)

Open Best of Show
(2237) Concords Ruby - Nathan Hollebusch

Best Male
(2161) JR Salamander - Coal Mine Kennels

Best Female
(2235) Heads J-Lo - Shane Head

Best Puppy
(2237) Concords Ruby - Nathan Hollebusch

2nd Best Male
(2236) Heads Ace - Shane Head

2nd Best Female
(2242) Annie Oakley - J&S Bassets

2nd Best Puppy
(2240) Gunner - J&S Bassets



Northeast Basset Club
Wellsville Rod & Gun Club
Sep 18, 2016
Club Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
John  Konrad, Jim  Spinelli

Open Class
1.  (2230) Spinelli's Red Rosie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
3.  (2231) Spinelli's Running Rebel - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts
5.  (2205) Soundtrack Pandora's Box - Miriam Tefts
6.  (2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels
7.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
8.  (2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts
9.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts
10.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts

Champion Class
1.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
2.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
3.  (2106) Molly - John Konrad
4.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
5.  (2173) Angus - John Konrad
6.  (2147) Mudbug - Dianne Barskey

Grand Champion Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley



Northeast Basset Club
Wellsville Rod & Gun Club
Sep 17, 2016
Regional Hunt
Total Entries: 22
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Kevin  Biery, Samantha  Fox, John  Konrad, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels
2.  (2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts
3.  (2231) Spinelli's Running Rebel - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts
5.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
6.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
7.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts
8.  (2205) Soundtrack Pandora's Box - Miriam Tefts
9.  (2230) Spinelli's Red Rosie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
10.  (2207) Soundtrack Gotta Have Faith - Mike Tefts & Miriam Tefts

Champion Class
1.  (2173) Angus - John Konrad
2.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
3.  (2147) Mudbug - Dianne Barskey
4.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
5.  (2106) Molly - John Konrad
6.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
7.  (2151) Jennie - David Barringer

Grand Champion Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley

Open Best of Show
(2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts

Best Male
(2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer

Best Female
(2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts

Champion Best of Show
(2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts

2nd Best Male
(2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels

2nd Best Female
(2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte MI. 48813
Sep 11, 2016
Club Hunt
Total Entries: 10
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga
2.  (2186) Rodericks Brimley Belle - John Wlodyga
3.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
4.  (2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels
5.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer

Champion Class
1.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
2.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
3.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
4.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
5.  (2151) Jennie - David Barringer



Great Lakes Basset Club
2441 N.Stine Rd. Charlotte MI. 48813
Sep 10, 2016
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga
2.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
3.  (2186) Rodericks Brimley Belle - John Wlodyga
4.  (2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels
5.  (2233) Baskerville - Brian Szuch
6.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
7.  (2196) Winnie - Brian Lum
8.  (2232) Darla - Brian Lum
9.  (2222) Gus - Jena Machala
10.  (2234) Ruger Duke - Jena Machala

Champion Class
1.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
2.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
3.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
4.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
5.  (2151) Jennie - David Barringer



Empire State Basset Club
Cayuga Lake Beagle Club
May 15, 2016
Club Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 8
Judges:
Kevin  Biery, Timothy B Bishop, Samantha  Fox, Eric  Hewitt, John  Konrad, Benjamin  Marley, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2183) Wickwire's Ruth - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels
3.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts
4.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts
5.  (2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts
6.  (2207) Soundtrack Gotta Have Faith - Mike Tefts & Miriam Tefts
7.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
8.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts
9.  (2205) Soundtrack Pandora's Box - Miriam Tefts
10.  (2196) Winnie - Brian Lum(Scratched - other)

Champion Class
1.  (2106) Molly - John Konrad
2.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
3.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
4.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
5.  (2173) Angus - John Konrad
6.  (2147) Mudbug - Dianne Barskey

Grand Champion Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
4.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
5.  (2113) Dixie Omega - William Layton
6.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
7.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
8.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt



Empire State Basset Club
Cayuga Lake Beagle Club
May 14, 2016
State Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 8
Judges:
Kevin  Biery, Timothy B Bishop, Eric  Hewitt, John  Konrad, Benjamin  Marley, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels
2.  (2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts
3.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
4.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts
5.  (2183) Wickwire's Ruth - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
6.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts
7.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts
8.  (2207) Soundtrack Gotta Have Faith - Mike Tefts & Miriam Tefts
9.  (2205) Soundtrack Pandora's Box - Miriam Tefts
10.  (2196) Winnie - Brian Lum(Scratched - other)

Champion Class
1.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
2.  (2106) Molly - John Konrad
3.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
4.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
5.  (2173) Angus - John Konrad
6.  (2147) Mudbug - Dianne Barskey

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
4.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
5.  (2113) Dixie Omega - William Layton
6.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
7.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
8.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Open Best of Show
(2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts

Best Female
(2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts

Champion Best of Show
(2147) Mudbug - Dianne Barskey

2nd Best Female
(2106) Molly - John Konrad



Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort, IN 46041
May 1, 2016
Club Hunt
Total Entries: 6
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Kevin  Biery

Open Class
1.  (2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels
2.  (2201) Tried and Ahroo's Crooked Cop of Triple B - Megan Biery
3.  (2199) Tried And Aroos Triple B Missy - Triple B Kennels
4.  (2190) Triple B Backroads Spot - Triple B Kennels
5.  (2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery
6.  (2200) Triple B Backroads Racket - Triple B Kennels



Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort, IN 46041
Apr 30, 2016
State Hunt
Total Entries: 6
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Kevin  Biery

Open Class
1.  (2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels
2.  (2199) Tried And Aroos Triple B Missy - Triple B Kennels
3.  (2201) Tried and Ahroo's Crooked Cop of Triple B - Megan Biery
4.  (2190) Triple B Backroads Spot - Triple B Kennels
5.  (2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery
6.  (2200) Triple B Backroads Racket - Triple B Kennels

Open Best of Show
(2201) Tried and Ahroo's Crooked Cop of Triple B - Megan Biery

Best Male
(2201) Tried and Ahroo's Crooked Cop of Triple B - Megan Biery

Best Female
(2199) Tried And Aroos Triple B Missy - Triple B Kennels

2nd Best Male
(2185) Rodericks Lucky - Triple B Kennels

2nd Best Female
(2200) Triple B Backroads Racket - Triple B Kennels



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Northern Lancaster County Beagle Club
Apr 24, 2016
State Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 10
Judges:
Timothy B Bishop, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli, Joe  Stoebenau, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
2.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts
3.  (2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts
4.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts
5.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts
6.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer

Champion Class
1.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
2.  (2106) Molly - John Konrad
3.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
4.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
5.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
6.  (2147) Mudbug - Dianne Barskey
7.  (2173) Angus - John Konrad

Grand Champion Class
1.  (2113) Dixie Omega - William Layton
2.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
3.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
4.  (2152) Mordakai - David Barringer
5.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
6.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
7.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
8.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
9.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
10.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Northern Lancaster County Beagle Club
Apr 23, 2016
Regional Hunt
Total Entries: 26
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 9
Judges:
Timothy B Bishop, Samantha  Fox, John  Konrad, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
2.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts
3.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts
4.  (2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts
5.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
6.  (2207) Soundtrack Gotta Have Faith - Mike Tefts & Miriam Tefts
7.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts
8.  (2208) Ch Vision Topsfield Love At First Sight - Nancy Richmond

Champion Class
1.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
2.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
3.  (2173) Angus - John Konrad
4.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
5.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
6.  (2106) Molly - John Konrad
7.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
8.  (2151) Jennie - David Barringer
9.  (2147) Mudbug - Dianne Barskey

Grand Champion Class
1.  (2113) Dixie Omega - William Layton
2.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
4.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
5.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
6.  (2152) Mordakai - David Barringer
7.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
8.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
9.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox

Open Best of Show
(2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts

Best Male
(2173) Angus - John Konrad

Best Female
(2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts

Champion Best of Show
(2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton

2nd Best Male
(2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer

2nd Best Female
(2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts



Northeast Basset Club
Wellsville Rod & Gun Club
Apr 17, 2016
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Eric  Hewitt, John  Konrad, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2183) Wickwire's Ruth - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts
3.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts
4.  (2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts
5.  (2205) Soundtrack Pandora's Box - Miriam Tefts
6.  (2207) Soundtrack Gotta Have Faith - Mike Tefts & Miriam Tefts

Champion Class
1.  (2173) Angus - John Konrad
2.  (2106) Molly - John Konrad
3.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
4.  (2147) Mudbug - Dianne Barskey
5.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts

Grand Champion Class
1.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
2.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
5.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
6.  (2113) Dixie Omega - William Layton



Northeast Basset Club
Wellsville Rod & Gun Club
Apr 16, 2016
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Jim  Spinelli, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
2.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts
3.  (2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts
4.  (2205) Soundtrack Pandora's Box - Miriam Tefts
5.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts
6.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts

Champion Class
1.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
2.  (2173) Angus - John Konrad
3.  (2147) Mudbug - Dianne Barskey
4.  (2106) Molly - John Konrad

Grand Champion Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2113) Dixie Omega - William Layton
3.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
5.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach



Great Lakes Basset Club
21441 N. Stine Rd Charlotte MI. 48813
Apr 10, 2016
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Dee  Barringer, Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
2.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
3.  (2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga
4.  (2165) CrossRoads Rebel - Terry Hunt
5.  (2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place

Champion Class
1.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
2.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
3.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Terry Hunt
4.  (2106) Molly - John Konrad
5.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
6.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
7.  (1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt & Terry Hunt
8.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
9.  (2173) Angus - John Konrad

Grand Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte MI. 48813
Apr 9, 2016
Northern Regional Hunt
Total Entries: 22
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 8
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Dee  Barringer, Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
2.  (2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place
3.  (2196) Winnie - Brian Lum
4.  (1492) Hess White River Bassa - Ron Rickard
5.  (2222) Gus - Jena Machala
6.  (2165) CrossRoads Rebel - Terry Hunt
7.  (2226) Daisy - Jena Machala
8.  (2220) Charlie - Jena Machala
9.  (2223) Hes White River Big Bertha - Ron Rickard
10.  (2203) Atzlee - Roger Poscal

Champion Class
1.  (2173) Angus - John Konrad
2.  (1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt & Terry Hunt
3.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
4.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
5.  (2106) Molly - John Konrad
6.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Terry Hunt
7.  (2151) Jennie - David Barringer
8.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne

Grand Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

Open Best of Show
(2222) Gus - Jena Machala

Best Male
(2222) Gus - Jena Machala

Best Female
(2196) Winnie - Brian Lum

2nd Best Male
(2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place

2nd Best Female
(2220) Charlie - Jena Machala



Empire State Basset Club
Corning Beagle Club
Mar 19, 2016
World Hunt
Total Entries: 38
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 14
Grand Champion Class Entries: 9
Judges:
Austin  Biery, Kevin  Biery, Eric  Hewitt, Gary  Hogle Jr., Benjamin  Marley, Jim  Spinelli, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2183) Wickwire's Ruth - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
3.  (2165) CrossRoads Rebel - Terry Hunt
4.  (2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place
5.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts
6.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
7.  (1492) Hess White River Bassa - Ron Rickard
8.  (2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga
9.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
10.  (2225) Maties's Rose Of Isabella - James Phelps & Melissa Phelps

Champion Class
1.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
2.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Terry Hunt
3.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
4.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
5.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
6.  (2106) Molly - John Konrad
7.  (2147) Mudbug - Dianne Barskey
8.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
9.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
10.  (1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt & Terry Hunt

Grand Champion Class
1.  (2113) Dixie Omega - William Layton
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
5.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
6.  (2152) Mordakai - David Barringer
7.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
8.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
9.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley

Open Best of Show
(2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts

Best Male
(2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place

Best Female
(2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts

Champion Best of Show
(2147) Mudbug - Dianne Barskey

2nd Best Male
(1492) Hess White River Bassa - Ron Rickard

2nd Best Female
(1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt & Terry Hunt



Empire State Basset Club
Corning Beagle Club
Mar 18, 2016
HOY Runoff Hunt
Total Entries: 6
Open Class Entries: 2
Champion Class Entries: 2
Grand Champion Class Entries: 2
Judges:
Austin  Biery, Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr., Benjamin  Marley, Jim  Spinelli, Mike  Tefts

Open Class
1.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
2.  (2202) Mac Attack - Triple B Kennels

Champion Class
1.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Terry Hunt
2.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (2113) Dixie Omega - William Layton



Great Lakes Basset Club
2441 n. Stine Rd Charlotte MI. 48813
Feb 7, 2016
Club Hunt
Total Entries: 9
Open Class Entries: 0
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Austin  Biery

Champion Class
1.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
2.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
3.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
4.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
5.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
6.  (2151) Jennie - David Barringer

Grand Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels



Great Lakes Basset Club
2441 n. Stine Rd Charlotte MI. 48813
Feb 6, 2016
Club Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Kevin  Biery, Austin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2196) Winnie - Brian Lum
2.  (2203) Atzlee - Roger Poscal
3.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
4.  (2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery
5.  (2220) Charlie - Jena Machala
6.  (2167) Polka - Ron Rickard
7.  (2221) Gus - Unknown Person
8.  (2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place
9.  (2219) Vasili - Dea Welsh & Dominic Neumann
10.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer(Scratched - other)

Champion Class
1.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
2.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
3.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
4.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
5.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
6.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
7.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
8.  (2151) Jennie - David Barringer
9.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne(Scratched - other)

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (2152) Mordakai - David Barringer
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

To Join or Learn More About AHBA call us at (765) 605-3585 or (570) 728-8276
or fill out our online contact form.

©Copyright 2016 American Hunting Basset Association